• Titulinis
  • Titulinis
  • Rašykite

Ilgalaikiai klimato pokyčiai (milijonai metų)

SpausdintiSpausdinti

Ilgalaikiai klimato pokyčiai (milijonai metų)

Manoma, kad ilgalaikiai klimato pokyčiai yra susiję su šiltnamio efektą sukeliančių dujų, daugiausiai anglies dvideginio (CO2), koncentracijos pokyčiais Žemės atmosferoje. Dideli anglies dvideginio kiekiai yra išmetami iš Žemės gelmių vykstant vulkanizmui. Vėlesnį CO2 koncentracijos sumažėjimą lemia du pagrindiniai veiksniai -  cheminė reakcija su uolienų silikatais bei fotosintezė. Abiem atvejais anglis (C) „surišama" į cheminius junginius.

Tektoninių plokščių judėjimas taip pat įtakoja vandenyno srovių bei oro masių judėjimo pokyčius įtakodamas klimatą. Kai apribojamos galimybės ties ekvatoriumi įšilusioms vandens masėms pasiekti šiaurines platumas, kaip tai yra šiuo metu, kuomet pietų ašigalyje yra Antarktidos žemynas, o Arkties jūra yra santykinai uždara, ties ašigaliais susidaro tinkamos sąlygos formuotis ledynams, kurie savo ruožtu dar geriau atspindi Saulės šilumą ir dar labiau šaldo klimatą.

Per visą Žemės istoriją, manoma, buvo bent keturi ilgalaikiai atšalimai - ledynmečiai. Seniausias nustatytas, įvyko prieš daugiau nei 2 milijardus metų. Vėlesnis, turbūt pats stipriausias ledynmetis prasidėjo prieš 850mln. metų, kuomet ledo skydas pasiekė net ekvatorių, ir baigėsi prieš maždaug 630 mln metų, kuomet dėl ledo sluoksnio atmosferos CO2 negalėjo sąveikauti su uolienomis, ženkliai sumažėjo fotosintezės apimtys ir pamažu atmosferoje susikaupė dideli kiekiai vulkanų išmesto CO2. Pasibaigus šiam ledynmečiui prasidėjo intensyvi rūšių evoliucija, smarkiai išaugo fotosintezės apimtys Žemėje ir CO2 koncentracija vėl sumažėjo.

Vėlesni ledynmečiai buvo prieš 460-430mln. bei 350-260 mln. metų. Šiuo metu mes taip pat gyvename ledynmečio, prasidėjusio prieš maždaug 40 mln. metų, laikotarpyje.


Grįžti į "Klimato kaita"

© 2009 Visos teisės saugomos. Projektas "Darnus vystymasis".

sprendimas: IMODUS