• Titulinis
  • Titulinis
  • Rašykite

Kiekvienas galime keistis ir keisti!

SpausdintiSpausdinti

Pats paprasčiausias būdas kiekvienam prisidėti prie situacijos pagerinimo – prisiminti ir atgaivinti gyvenimo principus, kurie buvo tokie artimi mūsų seneliams, t.y. gyventi taupiau, atsisakyti perteklinio vartojimo. Tai leistų ne tik sumažinti mūsų įtaką Žemės ekosistemai, bet ir kiek sulėtinti streso persunktą gyvenimo tempą, rasti laiko susivokti kur ir dėl ko mes einame.

Egzistuoja be galo daug elementariausių būdų kaip racionalizuoti kasdienį gyvenimą, tačiau pagrindiniai principai būtų šie:

- Kiekvieną kartą prieš ką nors įsigydami paklauskime savęs ar tikrai mums to daikto reikia. Gal senas televizorius, marškinėliai ar automobilis dar puikiausiai gali tarnauti?

- Taupykime elektrą, vandenį ir kitus resursus.

- Rūšiuokime visas įmanomas atliekas, o pirkdami stenkimės visų pirma rinktis tas prekes, kurių pakuotės yra panaudojamos antrą kartą (pvz. superkami stikliniai buteliai), arba tas, kurios yra lengvai perdirbamos ir sudaro santykinai mažesnę pirkinio dalį, pvz. geriau pirkti viena 1,5 l butelį nei tris po 0,5 l ir pan.;

- Rinkimės ekologiškas ir vietoje pagamintas prekes. Ekologiškos prekės sertifikatas užtikrina, kad prekė ne tik nekenksminga naudotojui, bet ir pagaminta siekiant sumažinti poveikį aplinkai. Vietinėms prekėms pristatyti reikalingos mažesnės transportavimo sąnaudos, be to rinkdamiesi vietines prekes remiate vietinę ekonomiką.

- Jei reikia įveikti nedidelius atstumus, visų pirma rinkimės eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu – tuo pačiu pajudėsite - bus naudinga sveikatai. Antroje vietoje turėtume rinktis visuomeninį transportą ir tik kraštutiniu atveju nuosavą automobilį.

- Keliaujant didesnius atstumus mažiausiai resursų sunaudotų kelionė traukiniu ar autobusu. Skrydį reikėtų rinktis tik jei reikia įveikti didesnį nei kelių šimtų kilometrų atstumą.

- Mes visi, kad išgyventume vartojame. Kitaip ir būti negali, tačiau kiekvieną kartą prieš ką nors įsigydami, nesvarbu ar tai kramtomos gumos pakelis, ar televizorius, ar būstas, mes turėtume suvokti, kad kiekvienu savo pirkiniu mes darome poveikį socialinei, ekologinei bei ekonominei aplinkai. Pasak Anwar Fazal, buvusio Tarptautinės Vartotojų Sąjungos prezidento: „Pirkimas – tai balsavimas už tam tikrą ekonominį ir socialinį modelį, už tam tikrą gamybos būdą. Mums svarbu perkamo daikto kokybė ir pasitenkinimas, kurį per tą pirkinį patiriame, bet mes negalime ignoruoti poveikio aplinkai ir darbo sąlygų, kokiomis produktas buvo sukurtas“.

© 2009 Visos teisės saugomos. Projektas "Darnus vystymasis".

sprendimas: IMODUS